Suriye rejiminin Rusya hava kuvvetlerinin desteğiyle gerçekleşen saldırıları sonucunda geçen ay  48 bin aile İdlib’in güneyinden ve doğusundan zorla yerlerinden edildi.

265.000 kişi Kuzey İdlib’e ve Halep’in batı ve kuzey kırsalına kaçtı.

Herkes, insani yardım kuruluşlarının çabaları ve halkın desteği ile acılarını hafifletmek için mevcut imkanlarla yardım sağlamaya çalışmaktadır.

Son aylarda İdlib’deki birinci basamak sağlık merkezlerinin doğrudan hedef alınmasını takiben Sağlık, barınma ve yiyecek sağlamak için büyük ve acil bir ihtiyaç vardır.

Ülke içinde yerinden olmuş çocukların ve kadınların ümit dışında soğuk ve sert kışlarla mücadele etme olanakları yoktur.

IDA, acı çeken ailelerimize sağlık bakımı sağlamak ve acılarını hafifletmek için hızlı bir müdahale süreci uygulamak için çalışmaktadır.

Toplum sağlığı ekipleri, şehirlerin yollarında ve girişlerinde yerinden edilmiş kişileri, bağımsız doktorlar derneğinin merkezleri ve hastanelerine veya yakındaki diğer sağlık merkezlerine sağlık hizmeti sağlamak için yönlendirmektedir.

Sığınma alanlarındaki 24’ten fazla bakım merkezi ve 3 hastane, yerinden edilmiş insanlara sağlık hizmeti sunmaya en üst düzeyde hazır olduğunu ilan etmiştir.

#IdlibAteşAltında

#IdlibUnderFire