Mayıs ayında doğduktan sonra Halil, doğumdan sonra Azaz’daki hastanelerden birinde yaşam umudunu sürdürdü.

Halil, hamileliğin yedinci ayında 30. haftada sadece 1.300 gram ağırlığındaydı.

Hamileliğin 30. haftasında doğum riski, doğumdan sonra birçok sağlık sorununa maruz kalan fetüsün eksik gelişiminde yatmaktadır ve bu, yüksek komplikasyon riski nedeniyle sürekli izleme gerektirir.

Prematüre komplikasyonları Halil’de ortaya çıkmaya başladı, Muhammad Waseem Maaz Hastanesinin Çocuk polikliniğine (kuvöze) aktarıldı. Erken doğmuş bebekler için yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyan Halil bölüme götürüldükten sonra, ön testler ve analizler yapıldı ve hipoglisemi atakları, sık solunum durması, hemorajik hastalık, Emme Bozukluğu ve sarılık gibi sorunların olduğunu tespit edildi.

Halil tedaviye yanıt verdi ve sağlığına kavuştu ve daha sonra 950 g ağırlığında kuvözden taburcu edildi.

Halil hastaneden taburcu edildikten bir hafta sonra soğuk algınlığı, hipoglisemi, emme bozukluğu

, şiddetli böbrek yetmezliği, kan kaybı ve ataksik solunum nedeniyle kötü bir genel durumda ve 850 gram ağırlığında hastaneye geri geldi

Resüsitasyon ve kan nakli uygulandıktan sonra Halil bir ay boyunca çocuk doktorlarının doğrudan gözetimi altında yoğun bakım ünitesine (kuvöze) alındı.

Pediatrik bölüm başkanı Dr. Iman Kurdi dedi ki: “Halil hayata bağlıydı ve vücudu preterm bebeklerin tüm komplikasyonlarına ve sinir sistemini etkileyebilecek diğer olumsuz komplikasyonlara maruz kaldı ve dayandı”

Halil’in sağlık durumu kuvözde bir ay süren tedavi döneminden sonra düzeldi ve 1200 gram ağırlığında sağlıklı bir şekilde taburcu edildi, sağlık durumunu düzenli olarak takip etmek için bir kontrol planı düzenlendi.

Halil ölüme direndi ve şimdi 5,800 gram ağırlığında ve sağlık durumu çok iyi.

Pediatri bölümünün Dr. Mohammad Wassim Maaz Hastanesi’nin en önemli bölümlerinden biri olduğu ve bölgedeki en büyük pediatri bölümü olarak kabul edildiği ve kendine özgü başarılı bir sağlık ekibi bulunduğu bildirilmektedir. Bölümün son zamanlarda tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyacına ek olarak fon yetersizliği ve yararlanıcı sayısını artmıştır.